Highest rated films

  • Black Panther

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Deadpool 2

    ★★★½

  • Ready Player One

    ★★★½

  • Blockers

    ★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★

  • Film Stars Don't Die in Liverpool

    ★★★★

  • Batman

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★½

  • Thoroughbreds

    ★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 294 Films watched
  • 24.5 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

Insidious: The Last Key

Jan 2

Most Watched

Sorry to Bother You

twice

Venom

twice

Mission: Impossible - Fallout

twice

Black Panther

twice

Ant-Man and the Wasp

twice

Last Film

Sorry to Bother You

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
94 films
Drama
89 films
Action
85 films
Adventure
84 films
Thriller
76 films
Sci Fi
60 films
Horror
59 films
Family
47 films
Fantasy
45 films
Crime
41 films
USA
279 films
UK
43 films
Canada
13 films
France
10 films
China
8 films
Australia
5 films
Germany
4 films
Hong Kong
3 films
Belgium
3 films
Sweden
3 films
English
292 films
Spanish
25 films
French
20 films
Russian
12 films
German
11 films
Chinese
7 films
Italian
5 films
Arabic
5 films
Japanese
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Dan’s most liked list

Movies I Watched in 2018

Every movie I watched in 2018, for the first time or the fiftieth.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Steel
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Scotty and the Secret History of Hollywood
Average weighted rating:

3.1

Films Dan watched in 2018

  • Sorry to Bother You
  • Destroyer
  • Revenge
  • Holmes & Watson
  • If Beale Street Could Talk
  • Peter Pan
  • Bird Box
  • Vice
  • The Christmas Chronicles
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Horrible Bosses
  • Salt
  • Marwencol
  • Welcome to Marwen
  • You Were Never Really Here
  • Venom
  • Ben Is Back
  • Leave No Trace
  • On the Basis of Sex
  • The Mule
  • Mary Queen of Scots
  • Instant Family
  • Predators
  • Mortal Engines
  • Warrior
  • Once Upon a Deadpool
  • Mary Poppins Returns
  • Aquaman
  • American Sniper
  • Bumblebee
  • Vox Lux
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Mary Poppins
  • Roma
  • Alice in Wonderland
  • Unfriended: Dark Web
  • Anna and the Apocalypse
  • Hancock
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Help
  • The Favourite
  • Starship Troopers
  • Creed II
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Boy Erased
  • Green Book
  • Robin Hood
  • Widows
  • Pretty Woman
  • Ralph Breaks the Internet
  • Judge Dredd
  • The Front Runner
  • Overlord
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • The Grinch
  • The Girl in the Spider's Web
  • Black Panther
  • Rocky IV
  • House on Haunted Hill
  • Hocus Pocus
  • The Others
  • Hellraiser
  • Suspiria
  • Ant-Man and the Wasp
  • Psycho II
  • Remember the Titans
  • Steel
  • The Exorcist
  • Incredibles 2
  • The Fly
  • Poltergeist
  • Ernest Scared Stupid
  • The Rescuers
  • Oliver & Company
  • Atlantis: The Lost Empire
  • New Nightmare
  • Tarzan
  • Dumbo
  • Hercules
  • Rosemary's Baby
  • The Haunting
  • The Muppet Movie
  • House on Haunted Hill
  • The Dark Crystal
  • I Still Know What You Did Last Summer
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Halloween
  • Halloween
  • Beautiful Boy
  • The Great Muppet Caper
  • Creature from the Black Lagoon
  • The Muppet Christmas Carol
  • Candyman
  • Bohemian Rhapsody
  • Misery
  • Drag Me to Hell
  • Howard the Duck
  • Goosebumps 2: Haunted Halloween
  • Goosebumps
  • First Man
  • Alien
  • Free Solo
  • Train to Busan
  • A Star Is Born
  • The Old Man & the Gun
  • Krampus
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Muppets from Space
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Hell Fest
  • Creepshow
  • Child's Play
  • Venom
  • Evil Dead II
  • First Reformed
  • Mandy
  • Bad Times at the El Royale
  • The Hate U Give
  • Gotti
  • Night School
  • Fahrenheit 11/9
  • Life Itself
  • White Boy Rick
  • Pocahontas
  • The Adventures of Tintin
  • Bad Boys
  • Solo: A Star Wars Story
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Patriot Games
  • Commando
  • Big Trouble in Little China
  • Shutter Island
  • A Simple Favor
  • Sixteen Candles
  • mid90s
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Predator
  • The Nun
  • The Sword in the Stone
  • The Losers
  • Tangled
  • Kick-Ass 2
  • Kick-Ass
  • Sky High
  • Fantasia
  • Operation Finale
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Robin Hood
  • The Conjuring 2
  • The Conjuring
  • Mulan
  • Support the Girls
  • Searching
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • The Happytime Murders
  • Dirty Dancing
  • Star Trek: First Contact
  • Deadpool 2
  • Just Friends
  • Star Trek: Insurrection
  • Pretty in Pink
  • Madeline's Madeline
  • Alpha
  • The Wife
  • Mile 22
  • Crazy Rich Asians
  • Demolition Man
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Christopher Robin
  • The Spy Who Dumped Me
  • Predator
  • Life of the Party
  • BlacKkKlansman
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Scotty and the Secret History of Hollywood
  • Never Goin' Back
  • Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze
  • Eighth Grade
  • Hot Summer Nights
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Dick Tracy
  • Deep Blue Sea
  • Avengers: Infinity War
  • The Meg
  • The Equalizer 2
  • The Equalizer
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Blindspotting
  • Sneakers
  • Back to the Future Part III
  • Hook
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia!
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • Hotel Transylvania 2
  • Hotel Transylvania
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Ready Player One

See all 294

World Map

Highly rated films Dan is yet to see

  • Daniel Sloss: Live Shows
  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Shoplifters

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more