Sort by

danni has logged 506 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Downton Abbey: A Journey to the Highlands

Downton Abbey: A Journey to the Highlands

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Very Sunny Christmas

A Very Sunny Christmas

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
O Night Divine

O Night Divine

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Muppets Christmas: Letters to Santa

A Muppets Christmas: Letters to Santa

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★½
Edit this entry  
24
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Louise

Louise

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Edit this entry  
14
One Royal Holiday

One Royal Holiday

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Next Stop, Christmas

Next Stop, Christmas

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Taylor Swift: Speak Now

Taylor Swift: Speak Now

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Mansión Helada

Mansión Helada

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Silver Skates

Silver Skates

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Bad Christmas

Bad Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
See You Next Christmas

See You Next Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry