Sort by

Danny has logged 37 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★
Edit this entry  
23
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
23
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tombs of the Blind Dead

Tombs of the Blind Dead

1972
×
Edit this entry  
20
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Edit this entry  
20
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Survivalist

The Survivalist

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Edit this entry  
08
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
08
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Edit this entry  
04
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★
Edit this entry