Danny has logged 324 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Strike

Strike

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★½
Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Ghost

Ghost

1990
×
Edit this entry  
01
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Visitor to a Museum

A Visitor to a Museum

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Edit this entry  
15
God's Comedy

God's Comedy

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Recollections of the Yellow House

Recollections of the Yellow House

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Edit this entry  
10
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★
Edit this entry  
27
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★½
Edit this entry  
26
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
26
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Visual Training

Visual Training

1969
×
★★★
Edit this entry  
22
Cocoon

Cocoon

1995
×
★★★
Edit this entry