Sort by

Danny has logged 56 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Beekeeper

The Beekeeper

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Four Lions

Four Lions

2010
×
★½
Edit this entry  
30
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
Khrustalyov, My Car!

Khrustalyov, My Car!

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Suspended Step of the Stork

The Suspended Step of the Stork

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Study of a Slow Sky

Study of a Slow Sky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★
Edit this entry  
29
The Weeping Meadow

The Weeping Meadow

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Breathless

Breathless

1960
×
★★½
Edit this entry  
28
El sur

El sur

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ossos

Ossos

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Alexander the Great

Alexander the Great

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
26
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
Liverpool

Liverpool

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The General

The General

1926
×
★★★½
Edit this entry  
24
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★½
Edit this entry  
23
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
23
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★½
Edit this entry  
23
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
22
Plus Ultra

Plus Ultra

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★½
Edit this entry  
18
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
16
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Edit this entry  
13
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★½
Edit this entry  
13
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★½
Edit this entry  
11
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Primer

Primer

2004
×
★★½
Edit this entry  
11
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Nobody

Nobody

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★
Edit this entry  
06
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry