Danny has logged 43 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
Edit this entry  
30
The Insect Woman

The Insect Woman

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Valley of the Bees

The Valley of the Bees

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Maxhumain

Maxhumain

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
17
Heroic Purgatory

Heroic Purgatory

1970
×
★★★
Edit this entry  
17
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★
Edit this entry  
17
Free Fire

Free Fire

2016
×
★½
Edit this entry  
12
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
08
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Edit this entry  
08
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
05
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
03
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Edit this entry  
03
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Affair in the Snow

Affair in the Snow

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Affair

The Affair

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Death and the Mother

Death and the Mother

1988
×
★★½
Edit this entry  
02
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
02
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★
Edit this entry  
01
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★
Edit this entry  
01
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Edit this entry