• The Unchanging Sea

    ★★★

  • Unsane

    ★★½

  • Season of the Devil

    ★★★★

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★★

  • Red Sparrow

    ★½

  • Leave No Trace

    ★★★

  • The Post

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Wonder

    ★★★

  • Jigsaw

    ★★

  • Geostorm

  • Happy Death Day

    ★★★

  • The Snowman

    ★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Gerald's Game

    ★★½

  • Foreboding: serial version

    ★★

  • Study of a Slow Sky

    ★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★

  • mother!

    ★★★★

  • It

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★

  • Darkest Hour

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Zama

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Thelma

    ★★★½

  • Mrs. Fang

    ★★★★½

  • Plus Ultra

    ★★★★

  • The Dark Tower

  • Detroit

    ★★★

  • Loveless

    ★★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★★½

  • A Gentle Creature

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • Happy End

    ★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • Ava

  • Let the Sunshine In

    ★★★

  • It Comes at Night

    ★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★

  • Song to Song

  • T2 Trainspotting

    ★★

  • Get Out

    ★★★½

  • Beach Rats

  • Columbus

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★

  • A Ghost Story

    ★★★½

  • Berlin Syndrome

    ★★★½

  • Silence

    ★★★★½

  • Snowden

    ★★★

  • Jackie

    ★★★★

  • The Woman Who Left

    ★★★★

  • Free Fire

    ★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★½

  • Prevenge

    ★★

  • Nocturama

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • By the Time It Gets Dark

    ★★★★

  • Elle

    ★★★½

  • The Neon Demon

    ★★½

  • The Death of Louis XIV

    ★★★★½

  • Graduation

    ★★★★

  • Personal Shopper

    ★★★½

  • Toni Erdmann

    ★★★½

  • Raw

    ★★★★½

  • I, Daniel Blake

    ★★★½

  • The Day Before the End

    ★★★½

  • The Belko Experiment

    ★★★

  • Certain Women

    ★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★½