• Drive

    Drive

    ★★½

    I know that a lot of people really like Drive.
    I, however, was a bit underwhelmed.
    I kind of liked the cinematography, and Ryan Gosling's character was your man of few a words, which was interesting.
    For negatives, I didn't really care for the love interest, and there were a few decisions in the film that I was baffled by.
    Overall, I really wanted to like it more.

    5.5/10

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    A review will come...

  • The Equalizer

    The Equalizer

    ★½

    The Equalizer is your run-of-the-mill revenge story.
    Two hours of lame action and one-dimensional characters.
    It's funny how this and the first John Wick movie came out in the same year. They're pretty much the same story-wise, only John Wick was done way better. I would watch the first John Wick over this everyday.
    Also, I can't believe that it was directed by the same guy who made Training Day.
    What a disappointment.

    3.5/10

  • Arnold

    Arnold

    ★★★★

    Arnold is a 3 episode documentary series that is about the life of Arnold Schwarzenegger.

    PART 1
    In the first episode you get to know where Arnold came from, and what his relationship with his parents/brother was like. Also, you get to see how he got started in America before he became successful.
    It was so interesting and captivating to watch.
    The strongest episode by far.

    PART 2
    The second episode is all about his success in his film career.…

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★

    The Godfather is one of those movies that you need to watch at the right age in order to appreciate it.
    For me, that was in my mid 20s.

    It's one of the better assemble cast movies that I've seen that manages to balance all the characters really well.
    Every character has a moment to shine, especially Marlon Brando as Vito Corleone, who's impeccable in every scene that he's in.
    I also liked the character progression of Michael Corleone throughout…

  • Swiss Army Man

    Swiss Army Man

    ★★★½

    At first I wasn't sure if I would like the film, but as the plot thickened, I was more intrigued to see what would come of it.
    In the end, it was worth it.
    I liked the message, and I was also surprised by Daniel Radcliffe's acting range.
    Swiss Army Man is way better than Everything Everywhere All At Once!

    7.5/10

  • Nacho Libre

    Nacho Libre

    ★★

    I chuckled a few times, and that was it.
    It's just one of those comedies where you have a few silly moments and not a lot of emphasis on the story/characters. Honestly, I'm not a fan of these types of comedies. To me, they seem to be pretty lazy and very forgettable.

    4.5/10

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★

    A lovely, quirky romantic story where Adam Sandler actually gives a damn about his acting for once.

    8/10

  • Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★½

    From what little I've seen of Wes Anderson's work in the past, it didn't appeal to me.
    That being said, I have decided to give the guy a second chance and rewatch Moonrise Kingdom in the hopes that it would change my mind about him as a director. Unfortunately, it didn't appeal to me still.
    I just don't like his style nor his approach to the way he writes dialogue, not to mention how his characters always seem to behave…

  • School of Rock

    School of Rock

    ★★★½

    Unlike Jack Black's other comedies, here, Dewey, actually progresses as a character - from being a loser bum, to a music teacher who teaches kids to play rock 'n' roll.

    I like when comedies can be both funny and tell a compelling character story.
    It's not one thing over the other, they both matter.

    What I got from it, is that you can turn whatever passion you have into a career, because there will always be an audience for it.

    7.5/10

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★½

    When Marvel announced that Sam Raimi will direct the Doctor Strange sequel, I knew from the start that it was simply a marketing ploy.

    As for the film, it felt long, boring and there were no stakes. As expected from Disney/Marvel, Doctor Strange was ridiculed and belittled by everyone around him, not to mention that he didn't save the day, because he's a man!
    In addition to that, they didn't even do anything remotely interesting with the multiverse concept. It…

  • Pumpkinhead

    Pumpkinhead

    ★★

    Pumpkinhead (1988), tells the story of a father whose kid dies due to an accident by some delinquents, and because of that, the father seeks to avenge his son's death.

    The premise sounded interesting, but, unfortunately, the movie was very underwhelming.
    Mainly because of the lack of the monster in the film. Also, there were too many characters to keep track of, not to mention that none of them were properly established in a way that would make me care.…