Sort by

Alex has logged 145 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Watership Down

Watership Down

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Pacific

The Pacific

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The X Files

The X Files

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The X Files: I Want to Believe

The X Files: I Want to Believe

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The X Files

The X Files

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Filth

Filth

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Holy Musical B@man!

Holy Musical B@man!

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Peter Pan Goes Wrong

Peter Pan Goes Wrong

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry