Adrian has logged 34 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creating an Army of the Dead

Creating an Army of the Dead

2021
×
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jimmy O. Yang: Good Deal

Jimmy O. Yang: Good Deal

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Friday

Friday

1995
×
★★½
Edit this entry  
01
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry