Sort by

Danny has logged 581 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★½
Edit this entry  
30
A Man Called Otto

A Man Called Otto

2022
×
★★
Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★½
Edit this entry  
29
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bedazzled

Bedazzled

2000
×
★★½
Edit this entry  
27
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★
Edit this entry  
26
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
★½
Read prior review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
O Night Divine

O Night Divine

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song

Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La luna

La luna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
She Said

She Said

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
The Mummy

The Mummy

2017
×
★½
Edit this entry  
18
March of the Penguins

March of the Penguins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★
Edit this entry  
18
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fountain

The Fountain

2006
×
★½
Edit this entry  
17
Iblard Time

Iblard Time

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Babel

Babel

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★
Edit this entry  
14
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beau

Beau

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★½
Edit this entry  
12
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★
Edit this entry  
11
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry