Sort by

Danny has logged 54 entries for films during November 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★
Edit this entry  
27
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
★★★
Edit this entry  
26
Prancer

Prancer

1989
×
★★
Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★
Edit this entry  
25
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★½
Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
★★½
Edit this entry  
22
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Anima

Anima

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
20
The BFG

The BFG

2016
×
Edit this entry  
20
Amistad

Amistad

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Always

Always

1989
×
★★
Edit this entry  
19
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
1941

1941

1979
×
★½
Edit this entry  
18
Two for the Money

Two for the Money

2005
×
★★
Edit this entry  
18
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★
Edit this entry  
16
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★½
Edit this entry  
15
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Guard

The Guard

2011
×
★★
Edit this entry  
14
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★
Edit this entry  
13
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Yards

The Yards

2000
×
★★★
Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
12
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★½
Edit this entry  
10
Hook

Hook

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★
Edit this entry  
08
Cruising

Cruising

1980
×
★★
Edit this entry  
08
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★½
Edit this entry  
06
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bananas

Bananas

1971
×
★★★
Edit this entry