Sort by

Oliver has logged 172 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Judy

Judy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vive Le Tour!

Vive Le Tour!

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Luce

Luce

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mister America

Mister America

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Border

Border

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry