Sort by

Oliver has logged 189 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Edit this entry  
30
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Archenemy

Archenemy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
High School

High School

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Relic

Relic

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don Verdean

Don Verdean

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Growing Up Milwaukee

Growing Up Milwaukee

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jumbo

Jumbo

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Small Town Wisconsin

Small Town Wisconsin

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Last Shift

The Last Shift

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry