Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minions

Minions

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry