Sort by

Danny has logged 32 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
300

300

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Breathless

Breathless

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★
Edit this entry  
11
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
New World

New World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
Edit this entry  
06
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
05
After Earth

After Earth

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry