Sort by

danni has logged 638 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★
Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
23
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Abominable

Abominable

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
Edit this entry  
15
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★
Edit this entry  
10
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fractured

Fractured

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
The New Romantic

The New Romantic

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★½
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★
Edit this entry