Sort by

kate has logged 153 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
30 for 30: The Bunny & the GOAT

30 for 30: The Bunny & the GOAT

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Mumbo Jumbo

Mumbo Jumbo

2005
×
Edit this entry  
31
Attack of the Hollywood Clichés!

Attack of the Hollywood Clichés!

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frenemies

Frenemies

2012
×
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cloudburst

Cloudburst

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
Edit this entry  
07
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Dot the I

Dot the I

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry