Sort by

Dan has logged 342 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bugcrush

Bugcrush

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Terrified

Terrified

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
25
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Second Act

Second Act

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Border

Border

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Divide and Conquer: The Story of Roger Ailes

Divide and Conquer: The Story of Roger Ailes

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Euthanizer

Euthanizer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Butterfly Kisses

Butterfly Kisses

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Staircase

The Staircase

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Private War

A Private War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Great Buster: A Celebration

The Great Buster: A Celebration

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Studio 54

Studio 54

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry