Dan has logged 50 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★½
Edit this entry  
23
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
2046

2046

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Edit this entry  
13
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
06
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
02
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Edit this entry  
15
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★½
Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
02
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry