2020

Dan Dan’s year in review

Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Mank

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 142 Films watched
  • 11.8 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Mad Max: Fury Road

May 9

Most Watched

Shaun of the Dead

3 times

La La Land

3 times

Under the Skin

3 times

Shame

3 times

Drive

twice

Last Film

The Princess Bride

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
99 films
Comedy
44 films
Thriller
40 films
Crime
25 films
Sci Fi
24 films
Romance
18 films
Adventure
16 films
Mystery
15 films
Action
15 films
Fantasy
13 films
USA
114 films
UK
35 films
France
15 films
Canada
10 films
Germany
5 films
Spain
4 films
Switzerland
3 films
Czechia
2 films
Ireland
2 films
English
132 films
French
16 films
Spanish
12 films
German
10 films
Italian
7 films
Japanese
6 films
Russian
4 films
Latin
4 films
Finnish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 123 Added 573

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Dan’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Wonder Woman 1984
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Roar
Average weighted rating:

3.2

Films Dan watched in 2020

  • The Princess Bride
  • Accepted
  • Stalker
  • Wonder Woman 1984
  • Soul
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Mad Max
  • The Empire Strikes Back
  • Heaven Knows What
  • Dazed and Confused
  • Sound of Metal
  • Se7en
  • Gone Girl
  • Shaun of the Dead
  • La Haine
  • Her
  • The Wizard of Oz
  • Hunger
  • Mank
  • Killing Them Softly
  • A Serious Man
  • La La Land
  • Nightcrawler
  • Steve Jobs
  • Videodrome
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • Waves
  • Raging Bull
  • GoodFellas
  • Pulp Fiction
  • Pitch Perfect
  • Django Unchained
  • Ferris Bueller's Day Off
  • The Breakfast Club
  • Eyes Without a Face
  • Brazil
  • Who Killed Captain Alex?
  • Run Lola Run
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Punch-Drunk Love
  • Drive
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Fantastic Planet
  • La La Land
  • La La Land
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Blade Runner 2049
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • John Q
  • American Psycho
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Pan's Labyrinth
  • The Social Network
  • The Dark Knight
  • Children of Men
  • Slumdog Millionaire
  • Donnie Darko
  • The Devil All the Time
  • Good Morning
  • Under the Skin
  • The Social Network
  • Irreversible
  • Man on the Moon
  • Man on the Moon
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Roar
  • Roar
  • John Wick
  • Tenet
  • The Lighthouse
  • A Ghost Story
  • Lost Highway
  • Blue Velvet
  • Mulholland Drive
  • The Peanut Butter Falcon
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Master
  • Monos
  • Apocalypse Now
  • Chronicle
  • The Big Lebowski
  • Airplane!
  • Birth
  • Under the Skin
  • Shame
  • Killer's Kiss
  • Tropic Thunder
  • Eyes Wide Shut
  • Climax
  • The Truman Show
  • American History X
  • What We Do in the Shadows
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Come and See
  • Inception
  • Inception
  • Taxi Driver
  • Adaptation.
  • Synecdoche, New York
  • Palm Springs
  • Ford v Ferrari
  • Black Dynamite
  • Boogie Nights
  • Enter the Void
  • WHAT DID JACK DO?
  • First Man
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Eraserhead
  • Locke
  • Enemy
  • Moonrise Kingdom
  • Being John Malkovich
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Goldman v Silverman
  • Paths of Glory
  • Paths of Glory
  • Sexy Beast
  • Shaun of the Dead
  • Shaun of the Dead
  • mid90s
  • The Wrestler
  • Locke
  • Hereditary
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Anomalisa
  • No Country for Old Men
  • Zodiac
  • Trainspotting
  • Under the Skin
  • Notting Hill
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Drive
  • Annihilation
  • Good Time
  • Mommy
  • Moon
  • Fantastic Planet
  • Ida
  • Shame
  • Shame
  • The Favourite
  • Mad Max: Fury Road

World Map

Highly rated films Dan is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Minari
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • The Father
  • Shiva Baby
  • Hannah Gadsby: Douglas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more