Sort by

dantesring has logged 181 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alpha

Alpha

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Master of the World

Master of the World

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bobbie Jo and the Outlaw

Bobbie Jo and the Outlaw

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Confession Killer

The Confession Killer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nancy Drew and the Hidden Staircase

Nancy Drew and the Hidden Staircase

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love Laughs at Andy Hardy

Love Laughs at Andy Hardy

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Hard Men

The Last Hard Men

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Girls! Girls! Girls!

Girls! Girls! Girls!

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Munster, Go Home!

Munster, Go Home!

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cheech & Chong's Next Movie

Cheech & Chong's Next Movie

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Universal Horror

Universal Horror

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drácula

Drácula

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry