daanish has logged 81 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Clean

Clean

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★½
Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★
Edit this entry  
14
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★½
Edit this entry  
06
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Life

Life

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry