RSS feed for Daniel

Daniel has logged 338 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ponoc Short Films Theatre, Volume 1 - Modest Heroes

Ponoc Short Films Theatre, Volume 1 - Modest Heroes

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
How to Make Cool Home Movies

How to Make Cool Home Movies

2004
×
Edit this entry  
10
The Robert Rodriguez Ten Minute Film School

The Robert Rodriguez Ten Minute Film School

1998
×
Edit this entry  
10
Jabberwocky

Jabberwocky

1971
×
★★★½
Edit this entry  
10
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★
Edit this entry  
09
Little Witch Academia

Little Witch Academia

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
The Maker

The Maker

2011
×
★★
Edit this entry  
09
The Last Trick

The Last Trick

1964
×
★★★
Edit this entry  
09
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Edit this entry  
09
My Voyage to Italy

My Voyage to Italy

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
The Hand

The Hand

1965
×
★★★½
Edit this entry  
08
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★½
Edit this entry  
07
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Absurda

Absurda

2007
×
★★½
Edit this entry  
05
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★½
Edit this entry  
02
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
Food

Food

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Edit this entry  
29
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Personal Journey Through Cinema History with Thomas Pollock

A Personal Journey Through Cinema History with Thomas Pollock

2016
×
Edit this entry  
28
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★½
Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Flirtatious Woman

A Flirtatious Woman

1955
×
★★
Edit this entry  
24
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
23
Louis Theroux: Dark States

Louis Theroux: Dark States

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
BOOKSTORES

BOOKSTORES

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the Animation

Scott Pilgrim vs. the Animation

2010
×
★★½
Edit this entry  
18
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
Presto

Presto

2008
×
★★★½
Edit this entry