Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Creator

The Creator

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Sunday

Black Sunday

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
El Conde

El Conde

2023
×
Edit this entry  
17
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
One False Move

One False Move

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★
Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★½
Edit this entry  
20
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
Edit this entry  
06
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry