Danzel has logged 43 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Gate

The Gate

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Inside

Inside

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Edit this entry  
23
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
Read the review Edit this entry  
11
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Heist

Heist

2001
×
★★½
Edit this entry  
03
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry