• Battle Royale

    ★★★½

  • O Brother, Where Art Thou?

  • In the Mood for Love

  • The Arrival

  • Audition

  • The Blair Witch Project

    ★★★½

  • Outer Space

  • Rush Hour

  • The Truman Show

  • Following

  • Buffalo '66

  • Happy Together

  • Austin Powers: International Man of Mystery

  • Lost Highway

    ★★★½

  • Space Jam

  • The Stendhal Syndrome

    ★★★★

  • Welcome to the Dollhouse

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • Bontoc Eulogy

  • The Demolitionist

    ★★★★

  • Interview with the Vampire

  • Clerks

  • Natural Born Killers

  • Pulp Fiction

    ★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Serial Mom

  • Super Mario Bros.

    ★★★½

  • Three Colors: Blue

  • The Muppet Christmas Carol

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Night on Earth

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

  • Misery

  • Jacob's Ladder

  • Puppet Master

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • Casualties of War

  • Tongues Untied

  • Tetsuo: The Iron Man

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Mystery Train

  • Heathers

    ★★½

  • Pièce touchée

  • They Live

  • Dead Ringers

    ★★★★½

  • Akira

    ★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★★

  • The Princess Bride

  • Miami Connection

  • Spaceballs

  • The Untouchables

  • Evil Dead II

  • The Fly

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Aliens

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Critters

    ★★½

  • Sherman's March

  • Re-Animator

    ★★★★

  • Demons

  • Back to the Future

  • Brazil

    ★★★★★

  • Blood Simple

  • Where the Green Ants Dream

  • Paris, Texas

  • Scarface

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Videodrome

    ★★★★

  • Possibly in Michigan

  • Pieces

  • The Thing

    ★★★½