• The Evil Dead

    ★★★★★

  • An American Werewolf in London

  • Blow Out

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

  • Possession

    ★★★★★

  • Escape from New York

  • Scanners

    ★★★½

  • City of the Living Dead

  • Dressed to Kill

    ★½

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • All That Jazz

  • The Driller Killer

  • Stalker

  • The Brood

  • Alien

    ★★★★½

  • Mad Max

  • The Star Wars Holiday Special

  • Halloween

  • Dawn of the Dead

    ★★★★★

  • The Fury

  • House

    ★★★★

  • The American Friend

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Rabid

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • Stroszek

    ★★★½

  • Carrie

    ★★★★★

  • Obsession

  • Logan's Run

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Shivers

    ★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

  • Deep Red

  • Female Trouble

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Chinatown

  • The Wicker Man

  • Mean Streets

  • The Holy Mountain

  • The Last House on the Left

  • Godzilla vs. Hedorah

  • Fata Morgana

  • The Grandmother

  • All Monsters Attack

  • Night of the Living Dead

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

  • La Chinoise

  • Blow-Up

  • Fahrenheit 451

  • Masculin Féminin

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Scorpio Rising

  • The Birds

  • 8½

    ★★★★★

  • The Manchurian Candidate

  • L'Eclisse

  • Breathless

    ★★★★★

  • Eyes Without a Face

  • North by Northwest

  • Cat's Cradle

    ★★★★★

  • Vertigo

  • Free Radicals

  • A Man Escaped

  • Night and Fog

  • The Night of the Hunter

  • Godzilla

  • Rear Window

  • O Dreamland

  • Notorious