Sort by

D has logged 371 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Tesla

Tesla

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Red River

Red River

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Filming 'The Trial'

Filming 'The Trial'

1981
×
Read the review Edit this entry  
01
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho IV: The Beginning

Psycho IV: The Beginning

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Psycho

Psycho

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry