Pete has logged 692 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wolf and Sheep

Wolf and Sheep

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Escape from Mogadishu

Escape from Mogadishu

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sister

Sister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Juror 8

Juror 8

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Day of the Owl

The Day of the Owl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magnetic Beats

Magnetic Beats

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Shadow Country

Shadow Country

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Il buco

Il buco

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Next Door

Next Door

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fabian: Going to the Dogs

Fabian: Going to the Dogs

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Hytte

Hytte

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Libertad

Libertad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sanremo

Sanremo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Luzzu

Luzzu

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Runner

Runner

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Year Before the War

The Year Before the War

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Forest: I See You Everywhere

Forest: I See You Everywhere

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man with the Answers

The Man with the Answers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Restless

The Restless

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Evolution

Evolution

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Uppercase Print

Uppercase Print

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Margrete: Queen of the North

Margrete: Queen of the North

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Delicious

Delicious

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zátopek

Zátopek

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Man with Hare Ears

The Man with Hare Ears

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
You Are Not My Mother

You Are Not My Mother

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Murina

Murina

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Secret Name

Secret Name

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Women Do Cry

Women Do Cry

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry