Pete has logged 69 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sky Blossom

Sky Blossom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Camille

Camille

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Them!

Them!

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Toxic Hot Seat

Toxic Hot Seat

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happening: A Clean Energy Revolution

Happening: A Clean Energy Revolution

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Sacrifice Zone

The Sacrifice Zone

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tamako Love Story

Tamako Love Story

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stand by for Action

Stand by for Action

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
By Quantum Physics: A Nightlife Venture

By Quantum Physics: A Nightlife Venture

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Slalom

Slalom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mother

Mother

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Women!: The Untold Story of American Superheroines

Wonder Women!: The Untold Story of American Superheroines

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Twenty Years of African Cinema

Twenty Years of African Cinema

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
#LANDoftheBRAVEfilm

#LANDoftheBRAVEfilm

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shaina

Shaina

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Great Green Wall

The Great Green Wall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Becoming Black

Becoming Black

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
They Say Nothing Stays the Same

They Say Nothing Stays the Same

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Barakat

Barakat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Executive Order

Executive Order

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nafi's Father

Nafi's Father

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Min Alesh?

Min Alesh?

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Finding Sally

Finding Sally

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Revolution from Afar

Revolution from Afar

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lost Warrior

Lost Warrior

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Invisible Husband

Invisible Husband

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sankara Is Not Dead

Sankara Is Not Dead

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Binti

Binti

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
She Had a Dream

She Had a Dream

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Granma Nineteen and the Soviet's Secret

Granma Nineteen and the Soviet's Secret

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Downstream to Kinshasa

Downstream to Kinshasa

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Taste of Our Land

A Taste of Our Land

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Back of the Moon

Back of the Moon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Letter

The Letter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
When We're Born

When We're Born

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
White Eye

White Eye

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Present

The Present

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Concerto Is a Conversation

A Concerto Is a Conversation

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hunger Ward

Hunger Ward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry