Darren has logged 35 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Woman of Tokyo

Woman of Tokyo

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Effi Briest

Effi Briest

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry