• Blackmail

    ★★★½

  • Spite Marriage

    ★★★

  • Piccadilly

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • The Man Who Laughs

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★

  • Spies

    ★★★★

  • The Circus

    ★★★★

  • October (Ten Days that Shook the World)

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • The Unknown

    ★★★★

  • Wings

    ★★★★

  • Napoleon

    ★★★★½

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★½

  • The General

    ★★★★½

  • Faust

    ★★★★

  • A Page of Madness

    ★★★★

  • 3 Bad Men

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★½

  • The Freshman

    ★★★

  • Motherhood: Life's Greatest Miracle

    ★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • Strike

    ★★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★½

  • The Last Laugh

    ★★★★½

  • Greed

    ★★★★★

  • The Navigator

    ★★★

  • Michael

    ★★★★

  • The Great White Silence

    ★★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • Our Hospitality

    ★★★★

  • A Woman of Paris: A Drama of Fate

    ★★★½

  • Three Ages

    ★★★½

  • Safety Last!

    ★★★★

  • The Pilgrim

    ★★★½

  • Salomé

    ★★★★

  • Häxan

    ★★★★½

  • The Man From Beyond

    ★½

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • Foolish Wives

    ★★★★

  • Orphans of the Storm

    ★★★½

  • The Haunted Castle

    ★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★½

  • The Golem: How He Came into the World

    ★★★★½

  • Something New

    ★★½

  • Way Down East

    ★★★★

  • The Penalty

    ★★★★

  • The Idol Dancer

    ★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Within Our Gates

    ★★★★

  • The Doll

    ★★★½

  • True Heart Susie

    ★★★★½

  • Different from the Others

    ★★★★

  • Broken Blossoms

    ★★★★½

  • The President

    ★★★★

  • Opium

    ★½

  • Shoulder Arms

    ★★★

  • The Eyes of the Mummy

    ★★½

  • The Dream Lady

    ★★★★

  • Broadway Love

    ★★★

  • The Outlaw and His Wife

    ★★★★

  • '49–'17

    ★★★½

  • The Girl from the Marsh Croft

    ★★★½

  • Straight Shooting

    ★★★½

  • The King of Paris

    ★★★½

  • A Man There Was

    ★★★★

  • The Dying Swan

    ★★★★½

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★½