Sort by

Darren has logged 36 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wu-Tang Clan: Live at Montreux

Wu-Tang Clan: Live at Montreux

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Scorpion

Red Scorpion

1988
×
Read the review Edit this entry  
29
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Missing in Action

Missing in Action

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snow Day

Snow Day

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Mama, White Mama

Black Mama, White Mama

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
1991: The Year Punk Broke

1991: The Year Punk Broke

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Leonard Cohen: Live at the Isle of Wight 1970

Leonard Cohen: Live at the Isle of Wight 1970

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dragon Blade

Dragon Blade

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
102 Minutes That Changed America

102 Minutes That Changed America

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Split Second

Split Second

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bananas

Bananas

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Above the Law

Above the Law

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Crunch Bird

The Crunch Bird

1971
×
Read the review Edit this entry  
10
Judas Priest: Live Vengeance '82

Judas Priest: Live Vengeance '82

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Attack of the Killer Tomatoes!

Attack of the Killer Tomatoes!

1978
×
Read the review Edit this entry  
06
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hard to Kill

Hard to Kill

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time in Norway

Once Upon a Time in Norway

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry