• A Streetcar Named Desire

    ★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★½

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Battleground

    ★★★

  • The Third Man

    ★★★½

  • The Silence of the Sea

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Red River

    ★★★½

  • Rope

    ★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★½

  • Fort Apache

    ★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★½

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★

  • The Stranger

    ★★★½

  • To Have and Have Not

    ★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★½

  • Bambi

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • 49th Parallel

    ★★★½

  • The Maltese Falcon

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★½

  • Pinocchio

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★½

  • Stagecoach

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★½

  • A Day at the Races

    ★★★★

  • Sabotage

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★½

  • King Kong

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★½

  • M

    ★★★★½

  • Drácula

    ★★½

  • Dracula

    ★★½

  • City Lights

    ★★★★

  • Animal Crackers

    ★★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★½

  • City Girl

    ★★★★½

  • Pandora's Box

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • The Jazz Singer

    ★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★½

  • The General

    ★★★★½

  • Faust

    ★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • Our Hospitality

    ★★★½

  • Safety Last!

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★½

  • The Kid

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★