• Killers of the Flower Moon

    Killers of the Flower Moon

    ★★★★★

    I think one of my favourite one of Marty’s films.

  • The Zone of Interest

    The Zone of Interest

    ★★★★★

    A very hard film to review, go see it. Probably one of the best films I’ve seen, but even saying that is strange.

  • Midnight Cowboy

    Midnight Cowboy

    ★★★★

    Okay I loved that. Why did it remind me of Good Time by the Safdie Brothers? Dustin Hoffman pretty great in this, heartbreaking.

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★★

    Make another English speaking film now and cast me in please sir, you're exceptional.

  • 8½

    ★★★★½

    Okay, so his visual style is quite mesmirising. Looking forward to seeing more of his films. I'm picking a director a week.

  • A Thousand and One

    A Thousand and One

    ★★★★½

    Exceptional

  • Fire

    Fire

    ★★★½

    Nice to watch but storyline isn’t the strongest. Still well directed, acted and shot short.

  • Rye Lane

    Rye Lane

    ★★★★½

    Great performances and Raine Allen Miller is a G

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness

    ★★★★★

    This film has made me have the hots for Ruben now.

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★½

    Probably one of my faves

  • Midnight Express

    Midnight Express

    ★★★★★

    I watched on repeat growing up as a kid. My mom shouldn’t have left such a bleak film in the DVD cabinet.

  • The Beasts

    The Beasts

    ★★★★½

    Really great! <3