Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Terkel in Trouble

Terkel in Trouble

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Downtown '81

Downtown '81

2000
×
Read the review Edit this entry  
18
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
Read the review Edit this entry  
23
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★
Edit this entry  
23
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Golden Hour

Golden Hour

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
Read prior review Edit this entry  
18
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
11
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
Read the review Edit this entry  
04
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
L'Argent

L'Argent

1983
×
Read the review Edit this entry  
01
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
A Good Person

A Good Person

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
GayDate

GayDate

2010
×
Read prior review Edit this entry  
30
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★½
Edit this entry