Danny has logged 216 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★
Edit this entry  
28
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★½
Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monsters: Dark Continent

Monsters: Dark Continent

2014
×
Edit this entry  
07
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Wyrmwood: Road of the Dead

Wyrmwood: Road of the Dead

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Sheep

Black Sheep

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Second in Command

Second in Command

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Grease

Grease

1978
×
★★★
Edit this entry  
13
The Cicerones

The Cicerones

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Corridors of Blood

Corridors of Blood

1958
×
★★
Edit this entry  
26
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lost River

Lost River

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pound of Flesh

Pound of Flesh

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Sea

Black Sea

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Immortals

Immortals

2011
×
★★½
Edit this entry  
09
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thinner

Thinner

1996
×
★★
Edit this entry