Sort by

David has logged 49 entries for films during November 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
Eugene Mirman: An Evening of Comedy in a Fake Underground Laboratory

Eugene Mirman: An Evening of Comedy in a Fake Underground Laboratory

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inkubus

Inkubus

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Go West

Go West

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beast with a Million Eyes

The Beast with a Million Eyes

1955
×
Read the review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beginning of the End

Beginning of the End

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
I Accuse My Parents

I Accuse My Parents

1944
×
Read the review Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dark Legacy

Dark Legacy

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Black Devil Doll from Hell

Black Devil Doll from Hell

1984
×
Read the review Edit this entry  
15
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sharknado

Sharknado

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
The Jeffrey Dahmer Files

The Jeffrey Dahmer Files

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grand Central

Grand Central

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
R100

R100

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moebius

Moebius

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Omar

Omar

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Congratulations!

Congratulations!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Afghanistan: Life in the Forbidden Zone

My Afghanistan: Life in the Forbidden Zone

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Charlie Victor Romeo

Charlie Victor Romeo

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fake

The Fake

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Unidentified Flying Objects: The True Story of Flying Saucers

Unidentified Flying Objects: The True Story of Flying Saucers

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mad Monster Party?

Mad Monster Party?

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gamera, the Giant Monster

Gamera, the Giant Monster

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The People vs. George Lucas

The People vs. George Lucas

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Overkill

Overkill

1987
×
Read the review Edit this entry  
03
Blowback

Blowback

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Edit this entry  
01
Barbarian Queen

Barbarian Queen

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Ministry of Vengeance

Ministry of Vengeance

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mummy's Curse

The Mummy's Curse

1944
×
★★
Read the review Edit this entry