Sort by

Dave has logged 494 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hanky Panky

Hanky Panky

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Long Story Short

Long Story Short

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ned Kelly

Ned Kelly

1970
×
Read the review Edit this entry  
13
Holidate

Holidate

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fortune

The Fortune

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Monolith Monsters

The Monolith Monsters

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sirens

Sirens

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry