Sort by

David has logged 330 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pride

Pride

2014
×
★★★
Read other review Edit this entry  
29
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fleetwood Mac's Songbird: Christine McVie

Fleetwood Mac's Songbird: Christine McVie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
01
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read other review Edit this entry  
19
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry