David has logged 337 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Amer

Amer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Silence Has No Wings

Silence Has No Wings

1966
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Sungazer

Sungazer

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hands of Purple Distances

Hands of Purple Distances

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Eaten Horizons

Eaten Horizons

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fragment of Seeking

Fragment of Seeking

1947
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Ghost Cat and the Mysterious Shamisen

The Ghost Cat and the Mysterious Shamisen

1938
×
★★★½
Edit this entry  
26
Arrival from the Darkness

Arrival from the Darkness

1921
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Man with Wax Faces

The Man with Wax Faces

1914
×
★★½
Edit this entry  
26
Andalusian Superstition

Andalusian Superstition

1912
×
★★
Edit this entry  
26
In the Bogie Man's Cave

In the Bogie Man's Cave

1908
×
★★½
Edit this entry  
26
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
★★★
Edit this entry  
26
The Treasures of Satan

The Treasures of Satan

1902
×
Edit this entry  
26
Davey Jones' Locker

Davey Jones' Locker

1900
×
Edit this entry  
26
Faust and Marguerite

Faust and Marguerite

1900
×
Edit this entry  
26
Uncle Josh in a Spooky Hotel

Uncle Josh in a Spooky Hotel

1900
×
Edit this entry  
26
Legend of a Ghost

Legend of a Ghost

1908
×
★★★
Edit this entry  
22
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Zigeunerweisen

Zigeunerweisen

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★½
Edit this entry  
15
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

1973
×
★★★
Edit this entry  
12
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★½
Edit this entry  
11
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stray Cat Rock: Beat '71

Stray Cat Rock: Beat '71

1971
×
★★½
Edit this entry  
10
Stray Cat Rock: Machine Animal

Stray Cat Rock: Machine Animal

1970
×
★★★½
Edit this entry