David has logged 24 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A. K.

A. K.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tokyo Days

Tokyo Days

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
2084

2084

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Loneliness of the Long Distance Singer

The Loneliness of the Long Distance Singer

1974
×
★★★
Edit this entry  
22
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
We Maintain It Is Possible

We Maintain It Is Possible

1973
×
Edit this entry  
16
The Embassy

The Embassy

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
Three Cheers for the Whale

Three Cheers for the Whale

1972
×
★★★½
Edit this entry  
16
American Stories

American Stories

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Class of Struggle

Class of Struggle

1969
×
Edit this entry  
09
The Sixth Side of the Pentagon

The Sixth Side of the Pentagon

1968
×
Edit this entry  
09
Far from Vietnam

Far from Vietnam

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dead Slow Ahead

Dead Slow Ahead

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
If I Had Four Dromedaries

If I Had Four Dromedaries

1966
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Koumiko Mystery

The Koumiko Mystery

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
¡Cuba Sí!

¡Cuba Sí!

1961
×
Edit this entry  
02
Description of a Struggle

Description of a Struggle

1960
×
Edit this entry  
02
Statues Also Die

Statues Also Die

1953
×
Edit this entry  
02
The Astronauts

The Astronauts

1959
×
★★★½
Edit this entry  
02
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry