David has logged 67 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Giant Little Ones

Giant Little Ones

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry