Sort by

David has logged 412 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

2001
×
★★½
Edit this entry  
24
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Gruffalo's Child

The Gruffalo's Child

2011
×
Edit this entry  
23
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
Edit this entry  
23
Room on the Broom

Room on the Broom

2012
×
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
6 Underground

6 Underground

2019
×
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★½
Edit this entry  
12
The Campaign

The Campaign

2012
×
★½
Edit this entry  
06
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★
Edit this entry  
02
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Genesis

Genesis

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Zizotek

Zizotek

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf's Call

The Wolf's Call

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry