Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Forgotten
password
?
×
Search:
davidehrlich
Patron
Activity
Activity
Films
Diary
Reviews
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
Stats
RSS feed for davidehrlich
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
davidehrlich’s Rating
Highest First
Lowest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Prime Video
Prime Video (subscription)
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
Hulu (subscription)
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
2014
All time
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Rating
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
davidehrlich has
logged 267 entries for films during 2014.
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Dec
2014
30
World of Tomorrow
2015
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
28
Key Largo
1948
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
27
The African Queen
1951
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
25
Happy Christmas
2014
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
25
Unbroken
2014
×
★★
Read the review
Edit this entry
25
McCabe & Mrs. Miller
1971
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
23
August Winds
2014
×
★★★
Read the review
Edit this entry
17
Annie
2014
×
★★
Read the review
Edit this entry
10
The Interview
2014
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
Nov
2014
30
Selma
2014
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
29
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
2014
×
★★
Read the review
Edit this entry
23
Rumble Fish
1983
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
22
The Kingdom of Dreams and Madness
2013
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
2014
×
★★½
Read the review
Edit this entry
18
Exodus: Gods and Kings
2014
×
★
Read the review
Edit this entry
17
Dying of the Light
2014
×
★★
Read the review
Edit this entry
17
American Sniper
2014
×
★★★
Read the review
Edit this entry
13
A Most Violent Year
2014
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
13
Dumb and Dumber To
2014
×
★★★
Read the review
Edit this entry
05
Point and Shoot
2014
×
★★★
Read the review
Edit this entry
05
Low Down
2014
×
★★½
Read the review
Edit this entry
04
National Gallery
2014
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
01
The Devils
1971
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
Oct
2014
31
Mommy
2014
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
29
Big Hero 6
2014
×
★★★
Read the review
Edit this entry
28
Goodbye to Language
2014
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
27
Interstellar
2014
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
25
The Right Stuff
1983
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
23
Interstellar
2014
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
23
Exists
2014
×
½
Read the review
Edit this entry
22
John Wick
2014
×
★★★
Read the review
Edit this entry
20
Foxcatcher
2014
×
★★½
Read the review
Edit this entry
10
Citizenfour
2014
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
10
Fury
2014
×
★★
Read the review
Edit this entry
09
Birdman
2014
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
09
Kite
2014
×
★
Read the review
Edit this entry
08
I Am Ali
2014
×
★½
Read the review
Edit this entry
08
Last Hijack
2014
×
★★★
Read the review
Edit this entry
04
Inherent Vice
2014
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
03
Mr. Turner
2014
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
Sep
2014
30
Stray Dog
2014
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
30
Leviathan
2014
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
26
Whiplash
2014
×
★★★
Read the review
Edit this entry
26
Gone Girl
2014
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
25
Jimi: All Is by My Side
2013
×
★★★
Read the review
Edit this entry
23
Beloved Sisters
2014
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
21
The Innocents
1961
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
19
The Look of Silence
2014
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
19
The Maze Runner
2014
×
★★½
Read the review
Edit this entry
19
The Blue Room
2014
×
★★★
Read the review
Edit this entry
Newer
Older
1
2
3
…
6