Sort by

davidehrlich has logged 215 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Room with a View

A Room with a View

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Intern

The Intern

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Creed

Creed

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Junun

Junun

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
The Walk

The Walk

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Microbe and Gasoline

Microbe and Gasoline

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Evolution

Evolution

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Veteran

Veteran

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Presenting Princess Shaw

Presenting Princess Shaw

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Clan

The Clan

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Truth

Truth

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Martian

The Martian

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freeheld

Freeheld

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Club

The Club

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ixcanul

Ixcanul

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Suffragette

Suffragette

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
He Named Me Malala

He Named Me Malala

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry