Sort by

ellie has logged 33 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Odd Life of Timothy Green

The Odd Life of Timothy Green

2012
×
★½
Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Outcasts

The Outcasts

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Spy

Spy

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Extinguished

Extinguished

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sugar

Sugar

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read prior review Edit this entry  
04
Too Young To Die: Heath Ledger

Too Young To Die: Heath Ledger

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Big Miracle

Big Miracle

2012
×
★★½
Edit this entry  
04
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry