Sort by

ellie has logged 39 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Freeheld

Freeheld

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
United 93

United 93

2006
×
★★½
Edit this entry  
11
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★
Edit this entry  
10
ReMoved

ReMoved

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Lava

Lava

2014
×
★½
Edit this entry  
04
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
★★
Edit this entry  
03
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry