Sort by

ellie has logged 724 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Les Misérables

Les Misérables

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Batman

Batman

1966
×
★★★½
Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Edit this entry  
23
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Something Good — Negro Kiss

Something Good — Negro Kiss

1898
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Batman: Gotham Knight

Batman: Gotham Knight

2008
×
★★½
Edit this entry  
16
Batman: Gotham by Gaslight

Batman: Gotham by Gaslight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Batman

Batman

1989
×
★★
Edit this entry  
14
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★½
Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Deadpool: No Good Deed

Deadpool: No Good Deed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Justice League: War

Justice League: War

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Justice League: The New Frontier

Justice League: The New Frontier

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★½
Edit this entry  
10
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry